WizTree 3 - en to uk translation catalogue (222 entries)

en: (Fast)
uk: (Швидко)

en: (No Extension)
uk: (Без розширення)

en: (Selecting ALL can be very slow!)
uk: (Відображення ВСІХ файлів може бути дуже повільним!)

en: (Warning: can be slow!)
uk: (Попередження: Можливе уповільнення!)

en: (You can hide the Donate button by making a donation)
uk: (Cховайте кнопку Donate, зробивши пожертву)

en: (click for more information)
uk: (Натисніть для отримання додаткової інформації)

en: 32 bit
uk: 32-біт

en: 64 bit
uk: 64-біт

en: <Folder>
uk: <Папка>

en: A keyboard enhancement utility that makes it easy to type accented and other special Unicode characters on a standard US/UK keyboard using easy to remember keyboard shortcuts.
uk: Спрощення введення акцентованих та інших спецсимволів Unicode на стандартній клавіатурі (US/UK). Використовуються легкі сполучення клавіш.

en: A powerful yet easy to use web gallery downloading tool. It supports most of the popular image hosting sites (such as flickr, facebook, Google image search, imgur, deviantart etc.).
uk: Потужний і простий у використанні засіб для завантаження веб-галереї. Підтримується більшість популярних хостингів зображень (flickr, imagevenue, facebook, deviantart, тощо).

en: ALL
uk: ВСІ

en: About
uk: Про програму

en: Add Folder
uk: Додати папку

en: All Files
uk: Всі файли

en: Allocated
uk: Виділено

en: Alternate row colors
uk: Чергувати забарвлення тла рядків (зебра)

en: Always Run as Administrator
uk: Завжди запускати від імені адміністратора

en: An update is available
uk: Доступна нова версія

en: Apply Filter
uk: Застосувати фільтр

en: As of version 2.0, WizTree can now also scan non NTFS hard drives, network drives, USB drives, and individual directories.
uk: Тепер, починаючи з версії 2.0, WizTree може сканувати не NTFS, мережеві диски, картки пам'яті та окремі каталоги.

en: Attributes
uk: Атрибути

en: Auto
uk: Авто

en: Auto scan after making selection
uk: Автосканування під час вибору

en: Bytes
uk: Байт

en: CSV file
uk: CSV-файл

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Check for updates
uk: Автоматично перевіряти наявність оновлень

en: Check for updates now
uk: Перевірити наявність оновлень

en: Clear
uk: Очистити

en: Click on the "View Update" button to learn more.
uk: Натисніть кнопку "Оновлення", щоб дізнатися більше.

en: Color
uk: Колір

en: Color Blind
uk: Дальтонік

en: Color By
uk: Фарбування

en: Colors
uk: Кольори

en: Command Prompt Here
uk: Командний рядок з цієї папки

en: Command Prompt windows - are you sure?
uk: Вікна з командним рядком - ви впевнені?

en: Confirmation
uk: Підтвердження

en: Copy
uk: Скопіювати

en: Copy Path
uk: Копіювати шлях

en: Copy file and size info to clipboard
uk: Копіювати дані про файл та розмір у буфер обміну

en: Cut
uk: Bирізати

en: Dark
uk: Темна

en: Default
uk: Як усталено

en: Delete (No undelete possible)
uk: Видалити (без можливості відновлення)

en: Delete (to Recycle Bin)
uk: Видалити (у Кошик)

en: Dismiss
uk: Відхилити

en: Display Byte values
uk: Значення у байтах

en: Display Dynamic values
uk: Динамічні значення

en: Display GB values
uk: Значення у гігабайтах

en: Display KB values
uk: Значення у кілобайтах

en: Display MB values
uk: Значення у мегабайтах

en: Display TB values
uk: Значення у терабайтах

en: Don't locate duplicates
uk: Не шукати дублікати

en: Don't show this again
uk: Більше не показувати

en: Dump MFT File
uk: Дамп MFT-файлу

en: Dumping MFT file, please wait...
uk: Створення дампу MFT-файлу. Будь ласка, зачекайте...

en: Dumping file
uk: Створення дампа файлу

en: Dup Count
uk: Дублікати

en: Dup Size
uk: Розмір дублікатів

en: Duplicate Files:
uk: Пошук дублікатів:

en: Duplicates only
uk: Лише дублікати

en: Enable drag/drop
uk: Увімкнути перетягування

en: Enable gradient colors in treemap
uk: Увімкнути градієнтні кольори на мапі дерева

en: Enter Supporter Code
uk: Введіть ліцензійний код

en: Enterprise license
uk: Ліцензія Enterprise

en: Error
uk: Помилка

en: Error checking for updates:
uk: Помилка перевірки оновлень:

en: Exclude Filter:
uk: Фільтр винятків:

en: Exit
uk: Вихід

en: Expand All
uk: Розкрити всі вузли

en: Explore Folder
uk: Дослідити папку

en: Explorer windows - are you sure?
uk: Вікна Провідника - ви впевнені?

en: Export File Types to CSV file
uk: Експортувати типи файлів у CSV-файл

en: Export complete.
uk: Експорт завершено.

en: Export to .CSV file
uk: Експортувати в CSV-файл

en: Extension
uk: Розширення

en: Failed to import CSV file
uk: Не вдалося імпортувати CSV-файл

en: Failed to update Windows Explorer context menu
uk: Не вдалося оновити контекстне меню Провідника Windows

en: File
uk: Файл

en: File Extension(s)
uk: Розширення файлів

en: File Name
uk: Ім'я файлу та шлях

en: File Search Filter:
uk: Фільтр пошуку:

en: File Type
uk: Тип файлу

en: File View
uk: Файли

en: File already exists - overwrite?
uk: Файл вже існує. Перезаписати його?

en: File group minimum size (set to 0 to disable file grouping)
uk: Мінімум файлів у групі (0 - не групувати файли)

en: File in
uk: Файл в

en: File not found
uk: Файл не знайдено

en: Files
uk: Файли

en: Files in
uk: Файлів в

en: Filter Scan Results
uk: Фільтр результатів сканування

en: Folder
uk: Каталог

en: Folders
uk: Папки

en: For example, to type an à (a with grave accent), you press Ctrl+` then press a. These shortcuts work from any Windows application.
uk: Наприклад, щоб ввести à (літеру a з діактричним знаком), потрібно натиснути Ctrl+`, потім - a. Сполучення працюють у будь-якому застосунку Windows.

en: GB
uk: ГБ

en: Generated by
uk: Згенеровано

en: Height
uk: Висота

en: Help support WizTree development by making a donation
uk: Підтримайте розвиток WizTree, зробивши пожертву

en: Help us make WizTree better!
uk: Допоможіть покращити WizTree!

en: If you use WizTree commercially or you'd just like to support the freeware community then please make a donation by clicking on the Donate button at the top right of the screen. Thank you! :)
uk: Якщо маєте бажання підтримати подальший розвиток програми або ви використовуєте WizTree у комерційній діяльності, натисніть Donate вгорі вікна.  Дякуємо! :)

en: Include Filter:
uk: Фільтр включень:

en: Information
uk: Інформація

en: Invalid Key - Please try again.
uk: Неприпустимий код - спробуйте ще раз.

en: It does this in the FASTEST way possible - you simply won't find any other application of this type that's quicker! Use the information WizTree provides to quickly locate and remove "space hogs" from your hard drive.
uk: Це робиться НАЙШВИДШИМ методом з усіх можливих. Швидшого засобу не існує! Скористайтеся інформацією WizTree для швидкого визначення/видалення "пожирачів" простору вашого диску.

en: It doesn't require any complicated setup or project files - it just works.
uk: Не потребує встановлення чи файлів проекту - просто працює.

en: It is recommended that you copy and paste your supporter code.
uk: Рекомендовано скопіювати та вставити ліцензійний код.

en: Items
uk: Елементи

en: KB
uk: КБ

en: Language
uk: Мова

en: Lifetime
uk: Довічна

en: Light
uk: Світла

en: Loading file list...
uk: Завантаження списку файлів...

en: Loading tree...
uk: Завантаження дерева...

en: Locate by Name, Size
uk: За іменем, розміром

en: Locate by Name, Size, Date
uk: За іменем, розміром, датою

en: MB
uk: МБ

en: MFT Dump
uk: Дамп MFT

en: MFT Dump cancelled...
uk: Створення дампу MFT скасовано...

en: MFT data dump complete.
uk: Створення дампу MFT-даних завершено.

en: MFT data dumped to file
uk: MFT-дані передано в файл

en: MFT file
uk: MFT-файл

en: Match entire path
uk: Збігається весь шлях

en: Match file name only
uk: Збігається лише ім'я

en: Max files to display:
uk: Максимум файлів:

en: Modified
uk: Змінено

en: Monitor file system for changes
uk: Відстежувати зміни у файловій системі

en: Multiple
uk: Декілька

en: New Instance
uk: Новий екземпляр

en: No MFT root found!
uk: Корінь MFT не знайдений!

en: No update found.
uk: Оновлень не знайдено.

en: Normally the MFT is only scanned when an entire drive is selected. This option can speed up the scanning of folders containing a large number of files, but can be slower for smaller folders.
uk: Зазвичай MFT сканується лише тоді, коли вибрано весь диск. Параметр може прискорити сканування папок із великою кількістю файлів. Для сканування менших папок не завжди ефективно.

en: Number of Decimal places to display
uk: Кількість десяткових знаків для відображення

en: Only use digits 0 to 9 and letters A to F.
uk: Використовуйте цифри від 0 до 9 та літери від A до F.

en: Open file on double click
uk: Відкривати файл подвійним клацанням

en: Options
uk: Налаштування

en: Path
uk: Шлях

en: Percent
uk: %

en: Percent of Drive
uk: % диску

en: Percent of Parent
uk: % батьківського

en: Please install an older version of WizTree with a suitable version date, or purchase a new supporter code.
uk: Встановіть WizTree із відповідною датою версії або придбайте новий ліцензійний код.

en: Please restart WizTree as Administrator to dump the MFT file
uk: Для створення дампу MFT файлу необхідно виконати WizTree з правами адміністратора

en: Please select an NTFS formatted drive.
uk: Будь ласка, виберіть диск, відформатований у NTFS.

en: Please visit the Antibody Software website for more great software, such as:
uk: Відвідайте сайт Antibody Software, щоб випробувати інші продукти:

en: Ready...
uk: В очікуванні...

en: Remove Folder
uk: Видалити папку

en: Reselect Child
uk: Переобрати дочірній

en: Reserved Space:
uk: Зарезервовано:

en: Reset Configuration to default values
uk: Скинути Конфігурацію до усталених значень

en: Reset tree expansion
uk: Згорнути розкриті вузли дерева

en: Restart as Administrator
uk: Від імені адміністратора

en: Save
uk: Зберегти

en: Save Treemap Image as .png file
uk: Зберегти зображення мапи як PNG-файл

en: Scan
uk: Аналіз

en: Scan MFT (if possible) when a folder is selected for analysis
uk: Якщо для аналізу вибрано папку, сканувати MFT (якщо можливо)

en: Scan complete in
uk: Час сканування

en: Scanning...
uk: Сканування...

en: Select
uk: Вибрати

en: Select All
uk: Вибрати все

en: Select CSV file
uk: Виберіть CSV-файл

en: Select Folder
uk: Виберіть папку

en: Select Multiple
uk: Виберіть декілька

en: Select None
uk: Очистити вибір

en: Select Parent
uk: Вибрати батьківський

en: Select:
uk: Вибір:

en: Selected Files
uk: Вибрані файли

en: Selection:
uk: Вибір:

en: Shades of Gray (single color)
uk: Відтінки сірого (один колір)

en: Show Allocated Size on Treemap
uk: Відображення на мапі виділеного дискового простору

en: Show File Types
uk: Відображення типів файлів

en: Show Folder and File Names on Treemap
uk: Відображення на мапі імен папок і файлів

en: Show Free Space on Treemap
uk: Відображення на мапі вільного дискового простору

en: Show Treemap
uk: Відображення структурної мапи

en: Show horizontal lines in grids
uk: Показувати горизонтальні лінії в таблицях

en: Show max modified date of all sub folders/files as folder's last modified date
uk: Показати максимальну дату зміни всіх підпапок/файлів як дату останньої зміни папки

en: Size
uk: Розмір

en: Sorry, your supporter code is only valid for versions of WizTree with version date
uk: На жаль, ваш ліцензійний код підтримує лише WizTree з датою версії

en: Sorting file list...
uk: Сортування списку файлів...

en: Space Free:
uk: Вільно:

en: Space Used:
uk: Зайнято:

en: Supporter Code
uk: Ліцензійний код

en: Supporter code not valid for this version
uk: Ліцензійний код не діє для цієї версії

en: Supporter license
uk: Ліцензія

en: TB
uk: ТБ

en: Thank you for your support!
uk: Дякуємо за підтримку!

en: The MFT is a special hidden file used by the NTFS file system to keep track of all files and folders on a hard drive. Scanning for files this way completely bypasses the operating system (Windows) and provides a huge performance boost.
uk: MFT - спеціальний прихований файл, що використовується файловою системою NTFS для відстеження усіх файлів та папок на диску. Сканування відбувається без використання ОС Windows, що забезпечує нечувану продуктивність.

en: They cannot both be selected.
uk: Виберіть якийсь один елемент.

en: This version of WizTree has version date
uk: Дата цієї версії WizTree -

en: Total Files:
uk: Всього файлів:

en: Total Size
uk: Загальний розмір

en: Total Space:
uk: Всього:

en: Tree View
uk: Дерево

en: Tweaks
uk: Додаткові налаштування

en: UI Theme
uk: Тема

en: Upgrades until:
uk: Оновлення до:

en: Use WizTree classic theme
uk: Використовувати класичну тему WizTree

en: Version Date:
uk: Дата версії:

en: View Update
uk: Оновлення

en: WARNING: Take care not to remove any files that are required for the correct operation of your PC!
uk: УВАГА: НЕ ВИДАЛЯЙТЕ файли, що необхідні для коректної роботи вашого комп'ютера!

en: Warning
uk: Попередження

en: What is WizTree?
uk: Що таке WizTree?

en: What makes WizTree so fast?
uk: В чому причина такої швидкості WizTree?

en: When scanning NTFS formatted hard drives (most modern hard drives use this format), WizTree reads the hard drive's Master File Table (MFT) directly from the disk.
uk: Скануючи диски з файловою системою NTFS (найпоширеніший формат), WizTree зчитує дані безпосередньо з Головної файлової таблиці (Master File Table - MFT).

en: Width
uk: Ширина

en: Windows Explorer context menu
uk: Вбудувати WizTree в контекстне меню Провідника

en: WizFile is an extremely rapid file finder application that uses methods similar to WizTree to rapidly index your hard drives. File search results are returned instantly as you type. WizFile provides a real time view of all files on your hard drives - any changes to the file search results will be updated in real time as they occur. It requires minimal CPU and RAM usage and has a negligible impact on the performance of your PC.
uk: WizFile - програма для надзвичайно швидкого пошуку файлів та індексації жорстких дисків за допомогою методів WizTree. Миттєвий результат пошуку файлів під час введення. WizFile забезпечує перегляд усіх файлів на жорстких дисках у реальному часі - будь-які зміни результатів пошуку файлів оновлюватимуться в режимі реального часу. Низьке навантаження на процесор, оперативну пам 'ять та незначний вплив на продуктивність вашого ПК.

en: WizTree is the world's fastest disk space analyzer. It scans your hard drive and shows you which files and folders are using the most disk space.
uk: WizTree - найшвидший аналізатор дискового простору у світі. Сканує жорсткий диск та наочно показує, які файли та папки використовують більшу частину простору.

en: WizTree requires "Administrator" rights to enable high speed scanning of NTFS hard drives and to access all system files and folders. Click on the "Restart as Administrator" button to enable Administrator rights.
uk: Для увімкнення швидкісного сканування жорстких дисків NTFS та отримання доступу до усіх системних файлів та папок, WizTree потребує прав "Адміністратора". Для цього натисніть кнопку "Від імені адміністратора".

en: WizTree will now restart.
uk: Тепер WizTree буде перезавантажено.

en: You are about to open
uk: Ви маєте намір відкрити

en: You can hide this message by making a donation
uk: (Сховайте кнопку Donate, зробивши пожертву)

en: Zoom in Treemap
uk: Збільшити структурну мапу

en: Zoom out Treemap
uk: Зменшити структурну мапу

en: canceled
uk: скасовано

en: files
uk: файлів

en: files - are you sure?
uk: файли - ви впевнені?

en: is included within
uk: входить до складу

en: lifetime
uk: довічна

en: n/a
uk: н/д

en: or earlier.
uk: або раніші.

en: seconds
uk: сек.

en: user license
uk: користувацька ліцензія
